STR

Žádné blízké závody v dohledu

Ester Ledecká

Sport Sjezdové lyžování, snowboarding
Tým SNOWBOARD TEAM: Dukla Liberec
SKI TEAM: ICE TEAM.CZ
Datum narození 23.03.1995
Výška 173 cm
Rychlost 130 km/h 

Ester Ledecká (* 23. března 1995) je česká sportovkyně, lyžařka a snowboardistka, věnuje se rovněž beachvolejbalu a windsurfingu. Jako jediná na světě dokáže kombinovat snowboarding a alpské lyžování na té nejvyšší světové úrovni.

Je dvojnásobnou snowboardovou mistryní světa v letech 2015 a 2017 a také dvojnásobnou juniorskou snowboardovou mistryni světa z roku 2013.

Na Olympijských hrách v Soči (2014) se představila ve dvou disciplínách: v paralelním obřím slalomu se umístila na 7. příčce, v paralelním slalomu skončila šestá.

Ve slovinské Rogle 18. ledna 2014 vyhrála poprvé závod Světového poháru, další výhry přidala v následujících sezónách. V letech 2016 a 2017 získala na snowboardu dva velké a jeden malý Křišťálový glóbus za celkové hodnocení Světového poháru.

V probíhající sezóně získala v seriálu Světového poháru už pět (!) vítězství v paralelním obřím slalomu.

V sezóně 2015/16 vstoupila do seriálu Světového poháru rovněž v lyžařských disciplínách, kde bodovala (24. místo) hned ve své premiéře ve sjezdu v Ga-Pa. Celkově bodovala ve třinácti ze svých devatenácti startů v seriálu Světového poháru. Zkraje sezony 2017/18 si sedmým místem ze sjezdu v Lake Louise vylepšila kariérní maximum v SP sjezdového lyžování.

Na Olympijských hrách v Koreji pak Ester šokovala celý svět vítězstvím v superobřím slalomu a senzační zlatou medailí pro Českou republiku. Týden poté vyhrála i svojí parádní disciplínu, paralelní obří slalom na snowboardu a ziskem dvou zlatých medailí ve dvou různých disciplínách přepsala historii Olympijských her.

Zajímavosti:

- dědečkem Ester je hokejový útočník Jan Klapáč (mistr světa z roku 1972, držitel bronzu z OH 1964 a stříbra z OH 1968)

- matka Zuzana, která řídí přípravu Ester na tréninky a závody, je bývalá krasobruslařka

- otec Janek Ledecký je česká popstar a světově uznávaný skladatel. Jeho rocková opera Hamlet byla v jihokorejském Soulu během posledních deseti let nastudovaná již pětkrát a po celém světě nasbírala už víc než 1 300 000 diváků

- bratr Jonáš (23) odešel z české juniorské reprezentace, aby se mohl naplno věnovat výtvarnému umění a hudbě. Stal se uznávaným komiksovým umělcem, vymyslel Ester její superhrdinskou identitu a je autorem designu její kombinézy a snowboardu.

- lyžařskými trenéry jsou bratři Tomáš a Ondřej Bank. Ondřej byl nejúspěšnější český lyžař (2x bronz na SP, 5. místo v GS na OH v Soči)

- Snowboardovými trenéry jsou Erich Pramsohler z Itálie a Justin Reiter z USA (vicemistr světa v paralelním slalomu z roku 2013), šéfem týmu je Sigi Grabner (bronz na OH 2006, mistr světa v paralelním slalomu 2003)

- členy týmu jsou i servisman Petr Kouřil a Fyzioterapeut Jakub Marek

- první závody, kterých se Ester zúčastnila, byl seriál lyžařských závodů Milca Cup, který ve svých pěti letech vyhrála.

 

Tým

SNOWBOARD KLUB: Dukla Liberec

LYŽAŘSKÝ KLUB: ICE TEAM.CZ

Tomáš Bank
SKI coach
Ondřej Bank
SKI coach

Justin Reiter
snowboard coach

Erich Pramsohler
snowboard coach
Petr Kouřil
servisman
Jakub Marek
fyzioterapeut
Jan Klapáč
FITNESS coach