STR

Další závod za:

2 d : 20 h

Otevřít
SNB / WC Carezza / PGS
13
prosinec
SNB / WC Carezza / PGL
15
prosinec

Ester Ledecká

Sport Sjezdové lyžování, snowboarding
Tým SNOWBOARD TEAM: Dukla Liberec
SKI TEAM: ICE TEAM.CZ
Datum narození 23.03.1995
Výška 173 cm
Rychlost 130 km/h 

Ester Ledecká (* 23. března 1995) je česká sportovkyně, lyžařka a snowboardistka, věnuje se rovněž beachvolejbalu a windsurfingu. Jako jediná na světě dokáže kombinovat snowboarding a alpské lyžování na té nejvyšší světové úrovni.

Je dvojnásobnou snowboardovou mistryní světa v letech 2015 a 2017 a také dvojnásobnou juniorskou snowboardovou mistryni světa z roku 2013.

Na Olympijských hrách v Soči (2014) se představila ve dvou disciplínách: v paralelním obřím slalomu se umístila na 7. příčce, v paralelním slalomu skončila šestá.

Ve slovinské Rogle 18. ledna 2014 vyhrála poprvé závod Světového poháru, další výhry přidala v následujících sezónách. V letech 2016 a 2017 získala na snowboardu dva velké a jeden malý Křišťálový glóbus za celkové hodnocení Světového poháru.

V probíhající sezóně získala v seriálu Světového poháru už pět (!) vítězství v paralelním obřím slalomu.

V sezóně 2015/16 vstoupila do seriálu Světového poháru rovněž v lyžařských disciplínách, kde bodovala (24. místo) hned ve své premiéře ve sjezdu v Ga-Pa. Celkově bodovala ve třinácti ze svých devatenácti startů v seriálu Světového poháru. Zkraje sezony 2017/18 si sedmým místem ze sjezdu v Lake Louise vylepšila kariérní maximum v SP sjezdového lyžování.

Na Olympijských hrách v Koreji pak Ester šokovala celý svět vítězstvím v superobřím slalomu a senzační zlatou medailí pro Českou republiku. Týden poté vyhrála i svojí parádní disciplínu, paralelní obří slalom na snowboardu a ziskem dvou zlatých medailí ve dvou různých disciplínách přepsala historii Olympijských her.

Zajímavosti:

- dědečkem Ester je hokejový útočník Jan Klapáč (mistr světa z roku 1972, držitel bronzu z OH 1964 a stříbra z OH 1968)

- matka Zuzana, která řídí přípravu Ester na tréninky a závody, je bývalá krasobruslařka

- otec Janek Ledecký je česká popstar a světově uznávaný skladatel. Jeho rocková opera Hamlet byla v jihokorejském Soulu během posledních deseti let nastudovaná již pětkrát a po celém světě nasbírala už víc než 1 300 000 diváků

- bratr Jonáš (23) odešel z české juniorské reprezentace, aby se mohl naplno věnovat výtvarnému umění a hudbě. Stal se uznávaným komiksovým umělcem, vymyslel Ester její superhrdinskou identitu a je autorem designu její kombinézy a snowboardu.

- lyžařskými trenéry jsou bratři Tomáš a Ondřej Bank. Ondřej byl nejúspěšnější český lyžař (2x bronz na SP, 5. místo v GS na OH v Soči)

- Snowboardovými trenéry jsou Erich Pramsohler z Itálie a Justin Reiter z USA (vicemistr světa v paralelním slalomu z roku 2013), šéfem týmu je Sigi Grabner (bronz na OH 2006, mistr světa v paralelním slalomu 2003)

- členy týmu jsou i servisman Petr Kouřil a Fyzioterapeut Jakub Marek

- první závody, kterých se Ester zúčastnila, byl seriál lyžařských závodů Milca Cup, který ve svých pěti letech vyhrála.

 

Tým

SNOWBOARD KLUB: Dukla Liberec

LYŽAŘSKÝ KLUB: ICE TEAM.CZ

Tomáš Bank
SKI coach
Ondřej Bank
SKI coach

Justin Reiter
snowboard coach

Erich Pramsohler
snowboard coach
Petr Kouřil
servisman
Michal Lešák
fyzioterapeut
Jan Klapáč
FITNESS coach
Viktor Valta
Athletes Manager